- Home
- »
- Our Products
- »
- Anhydrides
Anhydrides
We are instrumental in manufacturing and supplying a comprehensive range of Enediynes. Under this range, we provide Calicheamicin, Dynemicin A, Esperamicin and Neocarzinostatin. All these chemicals are widely acclaimed by the customers for their accurate composition, precise pH value, non-toxicity, skin & environment friendly nature. Apart from this, we provide customized packaging to clients as per the demands and requirements.
Propyltrimethoxysilane (1067-25-0) (C6H16O3Si)
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Liquid |
| Purity | 98-99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
- Packaging Details: Drum
Crotonic Anhydride (623-68-7)
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Purity | 98–99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Molecular Weight | 154.17 g/mol |
| Appearance | Colorless to pale yellow liquid |
Additional Information:
- Packaging Details: Drum
Homophthalic Anhydride (703-59-3)
Product Brochure
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity | 88-90% |
| Color | Slightly yellow solid |
| Physical Form | Solid |
| Packaging Type | Drum |
| Molecular Weight | 162.14 g/mol |
| Boiling Point | 161 °C / 1.5 mmHg |
| Melting Point | 140–142 °C |
Homophthalic Anhydride (CAS No. 703-59-3) Is An Aromatic Cyclic Anhydride With The Chemical Formula C9H6O3 And A Molecular Weight Of 162.14 G/Mol. Synonyms Include 2‑(Carboxymethyl)Benzoic Anhydride, O‑Carboxymethylbenzoic Anhydride, And Benzeneacetic Acid‑1‑Carboxylic Anhydride. It Appears As A Crystalline Solid And Is Widely Used As A Synthetic Intermediate In Organic Chemistry. Applications Include The Preparation Of Heterocyclic Compounds, Pharmaceuticals, Agrochemicals, And Specialty Chemicals.
Additional Information:
- Packaging Details: Drum